تصویر تصادفی
درباره هالا
فلسفه وجودی “ها” و “لا” در “هالا”

 

« بهره گیری از دو واژه “ها” و “لا” در هالا بر اساس فرهنگ ایرانی و مبانی اعتقادی و فلسفی و زبان شناسی ملی بوده که به تبیین آن مینشینیم،

 

  بنده تابعیت ایرانی دارم و متولد اهر و ساکن تبریز هستم و اسم کوچک بنده یک کلمه عبری است و شهرتم عربی فارسیست و نام و شهرت اکثر ایرانیان و آذربایجانیان نیز عربیست و اندکی نیز فارسی بوده و زبان های دیگر هم به ندرت دیده می شود بسیاری از کلمات عربی وارد زبان فارسی شده و طوری جا افتاده اند که نمی توان آنها را از زبان فارسی جدا کرد به ناچار جزو زبان فارسی محسوب می شوند و همین طور کلمات عربی و فارسی در زبان ما آذربایجانی ها چنین نقشی دارند. خط و خطوط فارسی نیز صد در صد در آذربایجان متداول است. فارسی کنونی با واژگان خارجی آن بر اساس فارسی دری و پهلوی است که آن نیز بر گرفته از فارسی باستان است که همان  سانسکریت می باشد.
سانسکریت و زبان فارسی باستان دو زبان دو قلو هستند که در هند سانسکریت و در ایران فارسی باستان خوانده می شود در ارتباط با زبان این واقعیت فرهنگ ماست که باید خوب بشناسیم.

 

   با این مقدمه از “لا” شروع می کنیم واژه “لا” در “هالا” که مخفف “لا اله الا الله” می باشد جزو زبان ها، لهجه ها و گویش های هر شهر و روستای دور و نزدیک در ایران است و پایه فرهنگ اعتقادی و ملی ماست و در بین مردم مصطلح تر از هر واژه و جمله زبان های ایرانی می باشد پس مال ماست و هویت ماست “لا” اندیشه هنر ماست، “لا” همه چیز ماست و بالاترین مفهوم معنوی و درونیست که انسان را به اوج عالم معنا و کشف گوهر انسانیت نائل می کند.
بنابراین”هالا” به “لا”مزین شده و مفهوم فلسفی آن ایمان و انسانیت است ولی واژه “ها” از کدامین عرصه فرهنگی و هویتی ما اینچنین در “هالا” جولان می کند؟

 

   خورشید نماد یگانه از طبیعت است که مظهر انرژی، روشنی و قدرت می باشد اهر که زادگاه بنده است از ریشه “هر” و “هور” که آن هم از ریشه “ها” در زبان فارسی باستان گرفته شده به معنی خورشید می باشد و “ها” در زبان سانسکریت که معادل فارسی باستان است نیز خورشید معنی می دهد.
این امر کفایت می کند که بپذیریم “ها” بیانگر هویت ملی و میهنی ماست چون ریشه لغوی شهر بنده است و مال ایران می باشد.
واژه “هالا” در باطن خود عشق به ایران و ایمان الهی را نهفته دارد و بر پایه فرهنگ و هویت ایرانی و فلسفی الهی بنیان گذاشته شده انتخاب اصطلاح “هالا” برای نامگذاری این سبک یک موهبت بزرگ الهی برای من بوده و اگر هزار بار هم به سی و چند سال قبل برگردم باز همان نام را انتخاب می کنم.

 

   “هالا” برخاسته از آذربایجان و ایران است ولی ما در صددیم آن را به جهانیان هدیه بدهیم؛ ولی چرا در “هالا” خورشید مظهر انرژی و قدرت مطرح شده در حالی که ستارگان فوق العاده بزرگتر از خورشید در کهکشان ها هستند؟
با عنایت به این که بشر فقط در زمین سکنی گزیده و تمام پیغمبران از آدم تا خاتم در زمین زندگی کرده اند، در زمین مبعوث شده اند، در زمین به رسالت آسمانی خود پرداخته اند و در زمین جسمشان به خاک سپرده شده است. پس نتیجه میگیریم اشرف مخلوقات و انسان کامل فقط در زمین بوده و هست. ولی آیا بدون خورشید می توانست حیاتی در زمین وجود داشته باشد؟
یقینا جواب منفیست و وقتی حیاتی نباشد دیگر بشری نیست و وقتی بشری نباشد انسان کاملی نیست که تجلی کامل خدا باشد و بدون انسان کامل، جهان هستی خلق نمی شد و خدا هیچ جلوه ای نداشت، پس نه تنها خورشید مظهر انرژی، روشنی و قدرت است بلکه بدون آن اصلا جهان هستی وجود نداشت. 

به خاطر همین است که خدا به خورشید قسم یاد می کند و کلمه خورشید را ۳۳ بار تکرار می کند بر این اساس هالا دارای ۳۳فرم اصلیست و به جای دان در درجات بالای مشکی از عنوان ستاره استفاده می شود بدین گونه است که خورشید در بطن “هالا” جای گرفته و مفاهیم عمیق فلسفی،فرهنگی و ملی را بازگو می کند.

 

  “ها” و “لا” در پیدا از هم تمیز و در نهان در یک اتحاد ناگسستنی ممزوجند. انوار حقیقت هستی در باطن اندر باطن انسان مأواى گزیده که باریافتگان آن را از مکمن غیب به ظهور و شهود می رسانند. خورشید پر بارترین واژه ای است که سیطره مفهومش از خاک تا افلاک و از ملک تا ملکوت است و انوار متکثر آن از یک منشا می باشد و “لا” کاملترین پیام معنوی و نقطه فراز خورشید حقیقت است. در بین تمامی طریقت ها هیچ پیامی به اندازه “لا” در کشف عالم درون موثر نبوده پیام خورشید در “ها” نیل به اوج شکوفائی اعجاب آور تن، غواصی در اعماق عقل و فکر و شاهبازی در سپهر بیکران روح که لاجرم به “لا” پیوند جاودانه می خورد و پژواک حقیقی “لا” بعد از گذر از عالم شناخت و کلام فقط در کردار و عمل، خلاقیت و نهایتا انسانیت تحقق پیدا می کند و غیر آن سقوط در ورطه اوهام و خیالات و خرافات و یا گرفتاری در گرداب قیل و قال است که بسیاری از عارف نمایان گزافه گوی و صورت بینان بی سیرت و معانی ناشناسان الفاظ دان از این قسم هستند و به غیر از افراد معدودی که گوهر انسانی و الهی را کشف و نوری از الوهیت را هویدا می سازند، بقیه در آن ورطه ها و گرداب ها مدفون می شوند

 

   در پایان لازم به یادآوریست که قدرت مفهوم فلسفی “ها” و انسانیت مفهوم فلسفی “لا” می باشد که آرامش روحی حاصل اتحاد آن ها می باشد پس قدرت، انسانیت و آرامش مفاهیم فلسفی “هالا” هستند که در مبحث فلسفه ی “هالا” مشروحآ به آن سه پرداخته ایم. »

 

۱ امتیاز۲ امتیاز۳ امتیاز۴ امتیاز۵ امتیاز (بدون امتیاز)
بارگذاری ... بارگذاری ...
نظرات: (0)
دفعات بازدید: (1161)