تصویر تصادفی
درباره هالا
شرح مختصری از هالا

 

«هــالا» یک سیستم کلی ،کامل و پیشرفته هنر رزمی است که دارای ابعاد مختلف رزمی و دامنه تکنیکی بسیار وسیعی بر پایه رئالیسم بوده و شامل برجسته ترین تکنیک های دست و پا ،فنون درگیری و دفاع شخصی،کاربرد انواع سلاحهای سرد،انواع روشهای مبارزه، تمرینات انعطافی و مفصلی،قدرتی و استقامتی،سرعتی و رفلکسی،عصبی و عضلانی،تعادلی و تحرکی ، تنفسی و تمرکزی ،نرمی و سختی ،تکنیک های مهیج پرنده ای و آکروبات و همچنین تقویت نواحی ضربه زننده و دفاع کننده بدن می باشد.


«هــالا» دارای ۳۳ فرم اصلی است که به ۸ نوع تقسیم می شود و دارای ۱۸ شاخه و استایل مسابقاتی است که قوانین و آئین نامه های مستقل دارد.

این سبک طی سال های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ با اهداف فنی،‌فرهنگی،‌فلسفی و ملی در ایران توسط استاد اسماعیل ملک جهانی ابداع و بنیانگذاری گردیده و از سال ۱۳۵۹ به جامعه ارائه شده و کلاس های آموزشی خود را در سطح جامعه و نهاد ها، ارگانهای نظامی و انتظامی،‌دانشگاهها، کارخانجات و … برگزار کرده و تا کنون هزاران تن از مردم و پرسنل نیروهای مسلح در این سبک آموزش دیده اند. کلاس های هالا از مرزها گذشته و در چندین کشور جهان بر پا شده است.

در ارتباط با معرفی این سبک کتاب،‌پوستر، عکس و مقالات متعددی چاپ گردیده؛ سمینار ها، همایش ها، جشنواره ها،‌فستیوال ها و نمایشات مختلفی برگزار شده و فیلمهای مستند و عکسهای بسیاری از عملیات اعجاب آور هالا در سراسر ایران و دیگر کشورهای جهان منتشر شده است. این سبک از سال ۱۳۷۰ مجوز هایی برای فعالیت قانونی دریافت کرده ولی در مورخه ۱۳۷۹/۱۲/۲۰ بعنوان یک سبک مستقل ایرانی توسط فدراسیون ورزش های رزمی در سراسر کشور به رسمیت شناخته شده و تا کنون زیر نظر آن فدراسیون به فعالیت رسمی خود ادامه می دهد.

هالا یک اصطلاح فرهنگی فلسفی است که در باطن خود ایمان الهی و عشق به ایران را نهفته دارد چرا که بر پایه فرهنگ و هویت ایرانی و فلسفه ی الهی بنیان شده است. از نظر مفهوم شناسی هالا از دو واژه تشکیل می یابد.

“ها” در زبان باستانی ایران خورشید معنی می دهد که مظهر انرژی، روشنی و قدرت است و “لا” بیانگر شعار توحید است که مظهر ایمان و انسانیت می باشد.

بنابرین قدرت مفهوم فلسفی “ها” و انسانیت مفهوم فلسفی “لا” بوده و حاصل اتحاد آن دو آرامش روحی می باشد. مفهوم فلسفی هالا عبارت است از “قدرت، انسانیت، آرامش”.

خورشید در قرآن جایگاه خاصی دارد و ملاک انتخاب آن در هالا آموزه های قرآنی است و چون کلمه خورشید ۳۳ بار در قرآن تکرار شده بنابرین تعداد فرمهای های اصلی هالا که به آنها هاتزا گفته می شود ۳۳ فرم است. این سبک نه تنها هنر های رزمی را به تکامل رسانده بلکه جنبه های فکری و فلسفی عمیق آن در جای جای سبک تلألؤ می کند و می درخشد. تمامی اصطلاحات حالات،‌ حرکات،‌تکنیک ها و فرمهای هالا بر اساس زبان ایرانی با اصول علمی واژه سازی شده و دارای پیام و مفاهیم فکری، فلسفی،‌اخلاقی، عرفانی و الهی که گاها نظریه های جدیدی هستند می باشد.

با عنایت به این که رسالت اصلی و انقلابی وزارت ورزش و جوانان تولید ورزش است نه فقط توسعه ورزش های وارداتی، امید است این سبک بومی برخاسته از آذربایجان ایران زمین دریافته شود.


۱ امتیاز۲ امتیاز۳ امتیاز۴ امتیاز۵ امتیاز (5 رای​، میانگین: 4.00 از 5)
بارگذاری ... بارگذاری ...
نظرات: (0)
دفعات بازدید: (2763)
دفتر مرکزی سبک
سخنی از استاد